STRONA GŁÓWNA
 Informacje o GCI
 Regulamin GCI
 Usługi
 Kawiarenka internetowa
 Dziesięć przykazań absolwenta
 Telepraca
 Centrum Karier Osób Niepełnosprawnych
 Nasi sponsorzy
 GCI na Mazowszu
 Ważne adresy
 • Dziesięć przykazań absolwenta

  Dziesięć przykazań absolwenta

  1. Zarejestruj się w najbliższym Powiatowym Urzędzie Pracy - nie będziesz się wtedy martwił o swoje ubezpieczenie socjalne i zdrowotne, otrzymasz również możliwość skorzystania z programów przeciwdziałania bezrobociu. Potencjalnego pracodawcę możesz przekonać zawarciem z nim umowy absolwenckiej lub pracą na zasadzie stażu absolwenckiego. Twoje zarobki refundowane są firmie zatrudniającej cię z budżetu urzędu pracy. Urzędy oferują również szkolenia efektywnego poszukiwania zatrudnienia oraz prowadzą bazy aktualnych ofert pracy.
  2. Bądź aktywny już w czasie trwania szkoły lub studiów, pobieranie praktyk i odbywanie staży stanowi świetny argument przetargowy w trakcie starania się o stanowisko, gdy już jesteś absolwentem i obroniłeś dyplom. Udowadnia to potencjalnemu pracodawcy, że jesteś osobą pracowitą, aktywną oraz pragnącą zdobywać i pogłębiać własne doświadczenie zawodowe. 
  3. Poszukuj pracy w "pełnym etacie", poświęć codzienną pracowniczą dniówkę na własne poszukiwania. Skoro jeszcze nie pracujesz, a przygotowany jesteś do codziennego minimum 8-godzinnego wysiłku, to nie ma żadnych przeciwwskazań,aby nie wysilić się już teraz.
  4. Prowadź notatki gdyż codzienne zapiski wykonanych czynnośći związanych z poszukiwaniem pracy i doświadczeniami z tym związanym wprowadzą porządek i planową strukturę do twojej aktywności. Możesz przykładowo narysować tabelę, którą podzielisz na kolumny z nagłówkami: firma, zrealizowane czynności, poświęcony czas i efekt.
  5. Przygotuj dokładne CV i odpowiedni list motywacyjny ponieważ właściwie napisane aplikacje są dzisiaj niezbędne. Wytyczne związane z przygotowywaniem listów motywacyjnych i Curriculum Vitae znajdziesz m.in. w odpowiednich poradnikach książkowych, na stronach internetowych(www.pracuj.pl) oraz w GCI. Aczkolwiek szablonowość nie przyciąga uwagi, to pisząc aplikacje nie należy być zbytnio oryginalnym czy wychodzić poza pewne reguły przejrzystośći, staranności i merytorycznych wypowiedzi.
  6. Używaj wszelkich możliwych sposobów, aby znaleźć upragnione stanowisko, przeglądaj cotygodniowe wkładki z ogłoszeniami naboru do pracy w codziennej prasie lub magazynach poświęconych tylko i wyłącznie takim ogloszeniom. Nie uciekaj się jednakże tylko do odpowiadania na owe ogłoszenia, gdyż na każde z nich aplikuje wielu kandydatów. Jednak drobne ogłoszenia prasowe pomogą ci zorientować się w obecnej sytuacji panującej na rynku pracowniczym. Pamiętaj o portalach internetowych związanych z ofertami naboru na wolne stanowiska pracy. Jest to szybki sposób na znalezieie aktualnych ogłoszeń w interesującej cię branży oraz na zostawienie własnych aplikacji w internetowej bazie danych danego portalu. Wystarczy, że wejdziesz na stronę dowolnej wyszukiwarki i wpiszesz hasło "praca", a ukażą ci się linki do odpowiednich, poszukiwanych przez ciebie stron. Również ogólnoinformacyjne portale posiadają własne, ciągle uaktualniane bazy ofert pracodawców i aplikujacych kandydatów. Nie skupiaj się tylko i wyłącznie na przeglądaniu ogłoszeń i odpowiadaniu na nie. Powinieneś sam znajdować interesujace cię firmy i przesyłać swoje aplikacje do działów personalnych danych instytucji. Możesz w ten sposób trafić do właściwego miejsca we właściwym czasie (np. gdy firma potrzebuje pilnie obsadzić wolne stanowisko i nie ma jeszcze odpowiednich kandydatów). Obecnie każda szanująca się firma posiada swoją oficjalną witrynę internetową z podanym adresem mailowym i kontaktem telefonicznym. Nie zapomnij o bardziej tradycyjnych metodach  wyszukiwania firm, jak książki telefoniczne, czy katalogi ze spisem instytucji z różnych branż.
  7. Przesyłaj swoje aplikacje pocztą tradycyjną lub elektroniczną, próbuj kontaktować się telefonicznie z osobami odpowiedzialnymi za nabór pracowników w danych firmach - często chodzenie i bezpośrednie pukanie do drzwi kierowników i dyrektorów bez uprzedniego umówienia się na spotkanie, może zostać odebrane jako nieodpowiednie, ukazujące brak szacunku dla czasu pracy danej osoby. Może na wejściu przekreślić twoje szanse na otrzymanie posady. Lepiej więc umówić się wcześniej na spotkanie z kompetentną osobą i właściwie się do niego przygotować - zadbać o merytoryczne informacje dotyczące działalności firmy oraz postarać się dowiedzieć, jaki ubiór preferowany jest w miejscu  pracy.
  8. Prześlij swoje aplikacje (głównie CV) do agencji doradztwa personalnego mających swoje siedziby w dużych miastach na terenie całej Polski. Ciągle uaktualniaj je w miarę zdobywania kolejnych doświadczeń zawodowych, odbywania szkoleń czy kursów - zostaniesz wtedy włączony do baz danych owych agencji, a twoje dane personalne będą do wglądu tylko i wyłącznie dla pracowników tych firm. Nie zapomnij o dołączeniu klauzuli o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych do swojej aplikacji. Całkiem możliwe, że wkrótce zadzwoni do ciebie pracujacy tam konsultant i przedstawi ci ofertę pracy oraz zaprosi cię na rozmowę kwalifikacyjną.
  9. Pomagaj szukać pracy również swoim bliskim i przyjaciołom - jeśli znajdziesz gdzieś mogącą zainteresować ich ofertę, daj im znać. Może w przyszłości i oni odwdzięczą ci się podobną pomocą. Psycholodzy społeczni zgadzają się co do tego, że reguła wzajemności jest bardzo silnym motywatorem międzyludzkich zachowań.
  10. Bądź cierpliwy, wytwały i przygotowany na częste negatywne odpowiedzi na twoje telefony lub brak jakichkolwiek odzewów na przesyłane aplikacje - pamiętaj, że negatywne myślenie i zwątpienie tylko i wyłącznie osłabiają efektywnośc twojego wysiłku. Nie zapomnij o swoim hobby, czy uprawianych sportach. Tylko poświęcając się ciągle swojej pasji lub innej angażującej cię aktywności, będziesz w stanie odpowiednio regenerować własne zasoby umysłowe i fizyczne i przeciwdziałać pojawiającemu się często w czasie szukania pracy zmęczeniu. I nie zapomnij - poszukiwanie pracy już jest pracą!!!